Gem side | Send | Print | Del

Fond uddeler penge til hjerteforskning

Af Lotte Bucka. Udgivet tirsdag den 26. juni 2012


Fonden ”Helene og Georg Jensens samt Ethel Merethe og Christian Pontoppidans Fond” uddeler via Hjerteforeningen 338.281 kroner til forsker, videnskabelig assistent, bac.scient.san.publ. Alice Jessie Clark, Afdeling for Social Medicin på Institut for Folkesundhedsvidenskab

Selvom der har været et fald i antallet af danskere, der dør af hjertekarsygdom, skyldes hvert fjerde dødsfald stadig hjertesygdom. Der findes kun lidt viden om, hvordan søvnproblemer og manglende søvn influerer på hjertesygdom. God søvn er vigtig for kroppens restitution, og manglende søvn kan have store konsekvenser for hjerte og kredsløbet. På længere sigt kan manglende søvn føre til en øget risiko for hjertekarsygdom og for tidlig død.

Alice Jessie Clarks projekt søger derfor at afdække følger af manglende søvn.

Første del af beløbet er uddelt med 169.140 kroner på Christian Pontoppidans fødselsdag den 26. juni 2012 og den 14. januar 2013 uddeles 169.140 kroner på Ethel Pontoppidans fødselsdag.

Læs Alice Jessie Clarks egen beskrivelse af projektet her
 


bliv medlem gratis