Ingen problemer med nøgleløse biler

27/1 - 2012
Jeg har læst i Hjerteforeningens nyhedsbrev om nøgleløse biler og pacemakere. Jeg har en loop-recorder, kan der også være problemer med den? Er det kun de nøgleløse biler, eller gælder det også biler med nøgler, men hvor der er centrallås, som jo også må bruge en form for en sendefrekvens?
(En loop-recorder er en båndoptager til registrering af hjerterytmeforstyrrelser, der ikke umiddelbart kan identificeres. Loop-recorderen placeres under huden, oftest midt på brystet, og den overvåger hele tiden din hjerterytme, red.).

Svar fra hjertelæge Lars Videbæk
Du kan være helt rolig. For det første har du ikke en pacemaker men en loop-recorder, der fungerer på en helt anden måde end en pacemaker. For det andet mener jeg, oplysningerne omkring pacemakere og "smartkeys" er en storm i et glas vand.

Der kan være en lille teoretisk risiko for, at disse nøgler meget kortvarigt kan påvirke en pacemaker, men i praksis er det aldrig blevet konstateret. Jeg har forespurgt mine pacemakerkolleger her på Odense Universitetshospital, og de har aldrig hørt om et problem, hverken i Danmark eller i den store verden.
 
Oplysningerne i bilernes manualer må betragtes som ansvarsfraskrivelse, som er en juridisk ting og ikke en forbrugeroplysning. Jeg har selv oplevet patienter, der har henvendt sig, fordi der i manualen til deres nye mobiltelefon, massageapparat, fodbad eller brændekløver stod, at den ikke måtte anvendes, hvis man havde pacemaker. Jeg har sagt til dem alle, at de ikke skulle bekymre sig.

bliv medlem gratis